آموزش و یادگیری مهمترین ابزار شماست که در مواقع خطر و بحران های مالی به کمک شما می آید

.


شرکت قند مرودشت سود سال منتهی به پایان تیر ماه 91 خود را از 698 ریال به 721 ریال افزایش داد.

در ادامه به بررسی آخرین گزارش شرکت  و عملکرد سه ماهه آن پرداخته ایم:

در مقایسه با عملکرد واقعی سال مالی قبل، پیش بینی جدید به ترتیب فروش 6 درصد کاهش،  بهای تمام شدة کالای فروش رفته 2 درصد کاهش،  سود عملیاتی 32 درصد کاهش، هزینه های مالی 4 درصد افزایش،  درآمدهای متفرقه 34 درصد کاهش و  سودخالص 52 درصد کاهش  نشان می دهد.
عمده دلایل تغییر سود هر سهم این موارد است:

    تصفیه و تبدیل 7000 تن شکر خام
    فروش 1000 تن قند موجودی در پایان سال مالی قبل و به تبع آن کاهش موجودی آماده برای فروش در این دوره
    فروش 6000 تن آهک

    مقدار تولید شرکت در3 ماهه نخست سال مالی جدید نسبت به سال گذشته بیش از 54% افزایش نشان می دهد.
    مقدار فروش محصولات نیز به هیچ عنوان با سال گذشته قابل مقایسه نیست و افزایش چشمگیری داشته است. مقدار فروش اکثر محصولات در مقایسه با سال گذشته بیش از 100% رشد داشته است.

مبلغ فروش محصولات تنها رشد 5% نسبت به سال گذشته داشته است.البته این رشد کم به علت ماهیت کسب و کار این شرکت هاست که معمولا در نیمه دوم سال فروش و درآمد دارند و در نیمه اول سال فروش چندانی ندارند.

بهای تمام شده و فروش شرکت پوشش 2 درصدی داشته که علت آن در بند بالا توضیح داده شد.

شرکت تمامی مواد اولیه خود را از داخل تامین می کند و فروش شرکت نیز در داخل انجام می شود.

در نهایت شرکت در سه ماهه نخست 29 ریال زیان محقق کرده است. علت این زیان، شناسایی هزینه‌های عمومی اداری و تشکیلاتی و هزینه های مالی شرکت است. با ادامه تولید و فروش محصولات، در نیمه دوم سال شرکت به سود خواهد رسید. به نظر می رسد شرکت در پوشش بودجه خود با مشکلی مواجه نشود حتی با توجه به افزایش تولید شرکت و افزایش قیمت ها نسبت به مدت مشابه سال گذشته، احتمال تعدیل مثبت تا پایان سال مالی شرکت بسیار بالاست اما نکته ای که باید در ارتباط با سهام این گروه مدنظر داشت ضریب پی بر ای بالای این گروه است که قیمت های فعلی این گروه را از ارزش ذاتی آنها دور کرده است در واقع اگر بگوییم تمام تعدیلات این گروه به نوعی پیش خور شده،  سخنی به گزاف نگفته ایم.

گزارش از سایت نمابورس

+ نوشته شده در  ۸ آذر ۱۳٩٠ نظرات ()